Importen med hvede ind i Europa fortsætter med at overraske og overstiger hvad der var blevet importeret ind i den Europæiske Union på samme tid sidste år. Der er indtil videre blevet importeret 4,6 millioner tons hvede ind i den Europæiske Union i denne sæson for 2023 og 2024. Det er 40 procent mere, end der var blevet importeret af hvede ind i den Europæiske Union på samme tid sidste år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Matif-hvede i euro pr. ton
Prisen for hvede på Matif-børsen bevæger sig i sidelæns handel på et lavt niveau. Det skyldes stigende import med hvede ind i Europa og et fald i eksporten.