Landmænd fra Tønder kører i samlet flok til grænse for at hente flygtninge
Hans Otto Sørensen og Hans Schmidt Lindholm er i gang med at arrangere en samlet køretur med fire-fem biler til den polsk-ukrainske grænse. De kommer med flere opfordringer til folk, som gerne vil hjælpe.
Fredag eftermiddag ved 17.30-tiden vil i hvert fald fire biler samlet forlade parkeringspladsen ved Tønder Rådhus for i samlet kolonne at køre mod den polsk-ukrainske grænse. Nærmere bestemt grænseovergangen Korczowa (Polen) – Krakovets (Ukraine).
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Hvis der er nogen landmænd, der har ukrainske ansatte, så må de meget gerne kontakte Hans Otto Sørensen på telefon 40822262 med henblik på, hvis der er et ønske om nogle bestemte personer, der skal tages med tilbage. Arkivfoto