På DLF’s generalforsamling blev en særlig vedtægtsændring stemt igennem. Og det betyder nu, at antallet af delegerede bliver halveret. Det vil sikre bedre dynamik og debat på fremtidige møder, mener bestyrelsesformanden.
De positive regnskabstal fra DLF blev modtaget med stående applaus og roser i lange baner fra de valgte delegerede, der var mødt op til frøvirksomhedens generalforsamling.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Hos DLF vil man nu halvere antallet af delegerede. Foto: Arkivfoto
Planteavler fra Nordvestjylland Kristian Boel Østergaard støttede op om forslaget om at halvere antallet af delegerede. Han mener, det vil sikre en mere dedikeret forsamling af delegerede hos DLF. Foto: Steven Andersen