Da stormene rasede over Danmark den 28. oktober og 5. december sidste år, væltede over en million kubikmeter træ i de private og kommunale skove. Tabet skønnes til at være på knap 300 millioner kroner. Dertil kommer indirekte tab på længere sigt.

Sådan lyder det i hvert fald fra Dansk Skovforening, som kalder de økonomiske konsekvenser for skovene for alvorlige. I foreningen presser man derfor på for at få Stormrådet til at lade stormfaldsordningen træde i kraft.

I Dansk Skovforening peger man på, at stormfaldsordningen bliver aktiveret, hvis Stormrådet vurderer, at der er faldet mere end et års normalhugst i en landsdel. Det betyder, at skovejere kan få udbetaling fra deres forsikring – samt at skovejere kan få tilskud til genplantning med robuste træarter.

- Skovforeningen vurderer, at der er faldet så rigeligt med træ, at Stormrådet må lade stormfaldsordningen træde i kraft, lyder det fra Dansk Skovforening i en pressemeddelelse.

Den 16. januar beslutter Stormrådet, om stormfaldsordningen træder i kraft.