Der har været et stort fokus på at få mere kødkvæg på Thy-Mors Dyrskue, som de lokale avlere i forvejen bakker pænt op om. 

En af dem, der stiller op til dyrskuet, er til Kristina Kjær Vorup, der driver Førgaard Blåkvæg i Faddersbøl mellem Thisted og Vesterhavet.

- Vi startede vores udstillingskarriere tilbage i 2022, så det er ikke så længe, vi har været med. Men vi købte vores første dyr af blåkvægsracen i 2021. Derudover har vi også slagtekvæg på ejendommen, siger hun.

Spørger man Kristina Kjær Vorup, er der især én ting, der trækker hende mod dyrskuet. Det handler om sammenhold.

- Det er sammenholdet, jeg hæfter mig ved. På lokalskuerne er der selvfølgelig også en intern konkurrence mellem avlerne og på tværs af racerne. Men fordi vi kender hinanden, opstår der også et særligt sammenhold. Vi går mindst lige så meget op i at hygge os med de andre fra lokalområdet, siger hun.

Kræver forberedelse

Hun har selv fire stykker kvæg med på årets dyrskue, mens hendes søn også har fire med. Og det kræver en del forberedelse.

- Vi starter allerede, når dyrene er kalve, med at få lagt reb på, så de bliver rolige fra starten. Senere må man så se på, hvilke dyr i flokken der egner sig bedst til at komme med på skue. Men det er ikke helt nemt, og det kan godt gå galt, for det er jo ikke altid, at dommerne ser på tingene på samme måde, som man selv gør, siger Kristina Kjær Vorup med et smil.

For hende er præmierne ikke det vigtigste.

- Det er mest hyggen. Selvfølgelig er det sjovt, hvis man vinder, men det er ikke det vigtigste. Vores besætning består mest af indkøbte dyr, også fra nogle af vores konkurrenter. Så på den måde er det også lidt deres dyr, vi stiller op med – eller i hvert fald samme avlsmateriale, siger hun.

En oplevelse for familien

Dyrene, der skal med på dyrskue, får også lidt ekstra opmærksomhed i dagligdagen.

- Det kræver lidt mere. De går som regel for sig selv, og ofte får de lidt ekstra foder, eller også er der ekstra græs på deres mark, siger Kristina Kjær Vorup.

Når hun selv udstiller, er der dog også meget af dyrskuet, hun ikke når at opleve.

- Når man udstiller, har man måske ikke altid så meget tid, som man gerne ville have. Derfor når vi heller ikke altid at se alt det, der finder sted, for der er jo meget at se.

Til gengæld er dyrskuet også en god oplevelse for familien.

- Det er godt at være afsted som familie. Vi tager afsted med tre børn, og de har tid til at rende rundt på pladsen, møde nye venner og komme rundt og se tingene. Så det er bare godt, slutter kvægavleren.