HØST-TOUR
Rapsen skuffer, spinaten er tilfredsstillende
Vandprocenten var 7,4 og udbyttemålerne svingede mellem 4 og 5 tons, da Ørbæklunde på Fyn mandag høstede raps af sorten Wembley til DLF.

Den store John Deere 785 mejetærsker med et 35 fods MacDon sejlskærebord kæmpede sig tirsdag igennem en 40 hektar stor rapsmark på Ørbæklunde på Fyn. Ifølge maskinfører John Carlsen skuffer raps i år. Foto: Per Jørgensen
- Vi er skuffede over rapsen i år. 4,5 tons pr. hektar blev det til i mandags, da vi høstede en 40 hektars stor mark med raps. Olieindholdet har vi ikke fået endnu, fortæller maskinfører igennem de seneste 14 år på Ørbæklunde Gods, John Carlsen, og fortsætter:
- Til gengæld er vi godt tilfredse med udbyttet af de 128 hektar rajgræs, vi blev færdige med i sidste uge. 2,5 tons i rajgræs pr. hektar, og de f
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her