I sidste uge blev 219 stykker herefordkvæg afsendt til Rusland – nærmere bestemt til Penza-området, der er placeret 800 km syd for Moskva. Eksportøren er Gert Petz, Danish Breed Cattle Export, der har haft dyrene 28 dage i karantæne.
Eksporten drejer sig om 95 drægtige kvier, 119 kviekalve og 5 tyre. Dyrene er opkøbt hos danske herefordavlere, der for tiden oplever en stigende interesse for dansk Hereford. Således er der på det seneste blevet eksporteret Hereford til blandt andet Tyskland, England og Holland.
- Jeg har et godt og professionelt samarbejde med Herefordforeningen for Danmark, og jeg forventer fortsat interesse fra Rusland, fastslår Gert Petz, der flere gange har eksporteret kvæg til Rusland.
Også hos brancheforeningen er man naturligvis godt tilfredse med interessen for dansk Hereford fra udlandet.
- Vi glæder os over samarbejdet med Danish Breed Cattle Export, der kommer de danske herefordavlere til gode. I samme forbindelse nyder vi også godt af det høje veterinære stade i Danmark, der muliggør eksport af levekvæg, udtaler Knud Erichsen, formand for Herefordforeningen.