Alle undersøgelser tyder på, at et dødt vildsvin med afrikansk svinepest er blevet ført med Rhinen 100 km fra sit smitteområde, skriver Landbrug & Fødevarer i Markedsnyt for grisekød.

Det døde vildsvin blev fundet sidst i november ved bredden af Rhinen i Rhein-Hunsrück distriktet omkring 100 km fra kendt smitteområde med afrikansk svinepest.

I første omgang blev det konstateret, at det døde vildsvin var smittet med afrikansk svinepest. Efterfølgende undersøgelser med bl.a. droneflyvninger har imidlertid ikke vist tegn på afrikansk svinepest i området, hvor det døde vildsvin blev fundet.

Så ifølge den nuværende viden kommer det døde vildsvin fra en eksisterende ASF-zone og er af Rhinen ført 100 km til findestedet. Der er således ikke oprettet ASF-zone omkring findestedet for det døde vildsvin.