Der er stemningsskift på det europæiske marked for grisekød. Efter et forår, hvor forbruget og efterspørgslen aldrig rigtig tog fart, så er der nu rigeligt med grise i Tyskland, og derfor falder priserne og grisenoteringen med 50 øre for både grise og søer.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
- Det er en træls situation, for vi har faktisk haft en stabil efterspørgsel på vores danske varer, men når de største tyske slagterier sætter priserne ned, så bliver vi tvunget til at følge med, som minimum i et vist omfang, fordi vi konkurrerer med tyskerne om nogle af ordrerne i Europa, siger Per Fischer Larsen, der er salgsdirektør i Danish Crown i en markedsberetning.
Det er særligt priserne på varer med ben, der giver efter, mens andre dele af grisen fortsat sælges til uforandrede priser.
- I det marked, som vi står i nu, er det en fordel for os, at vi har en bred afsætning og eksporterer til en række markeder udenfor Europa, der lige nu er ganske attraktive. Det ændrer ikke på, at vi kommer til at lægge arm om priserne med alle vores europæiske kunder i de kommende uger, for i vores øjne er prisen på grisekød ikke for høj, når vi sammenligner med priserne på oksekød og kylling, siger Per Fischer Larsen.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · I dag
Kvælstofkrav, slam på markerne og mangel på praktikanter præger grisebranchen. Organisationer vil tættere sammen, og årets elev bliver hyldet.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.