Fugleinfluenza nærmer sig rekord i USA

Arkivfoto
Et næsten rekordstort antal amerikanske kyllinger og kalkuner er døde i dette års udbrud af fugleinfluenza, da en anden form for virussen, end den landmænd har kæmpet med før, har inficeret flere vilde fugle, som derefter overfører sygdommen, ifølge embedsmænd.
Det skriver Reuters.
Mere end 47 millioner fugle er døde på grund af infektioner og aflivninger. Det har ført til eksportforbud, sænket æg- og kalkunproduktionen og bidraget til rekordpriser på råvarer forud for den amerikanske feriesæson. Udbruddet forværrer den økonomiske smerte for de forbrugere, der kæmper med stigende inflation.
I 2015 døde 50,5 millioner fugle i det dødeligste amerikanske udbrud, landets hidtil værste dyresundhedsbegivenhed.
Landmænd bekæmper en undertype af H5N1-stammen af virussen, der overlevede hen over sommeren, hvor stigende temperaturer typisk reducerer fugleinfluenza, udtaler Rosemary Sifford, chefveterinær for det amerikanske landbrugsministerium (USDA).