Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Den seneste vurdering viser, at arealet med rapsfrø i EU falder. Det skriver AgroMarkets. Hvor vi sidste år dyrkede et areal med rapsfrø på 6,2 millioner hektar, så falder arealet med omkring 4 procent for det kommende år til 5,94 millioner hektar, ifølge analytikerne.
Ifølge AgroMarkets betyder det dog ikke, at frøavlen bliver mindre. Forventningerne til udbytterne er nemlig markant højere. Den samlede avl i EU med rapsfrø forventes at hæves med 21 procent.
»Forventningen til årets avl er dermed mere normaliseret end i høsten, der er vel overstået. Vi så udbytterne skuffe flere steder i Europa, og vi skal heller ikke langt rundt i Danmark for at finde vidt forskellige udbytteniveauer. Dermed er udbytterne mere normaliseret med den avl, man ser frem til«, skriver AgroMarkets.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.