Den Danske Naturfond har indgået sin største aftale med en privat virksomhed nogensinde.Donation af 100 hektar ny og beskyttet natur i Danmark i løbet af de næste seks år er målet for den aftale, som outdoor-kæden Eventyrsport har indgået med Den Danske Naturfond.
Aftalen har en værdi på op mod 12 millioner kroner, som skal bruges til opkøb af unik, vild natur gennem frivillige aftaler med private lodsejere.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.