Dyrskue satser på at løbe af stablen
Da dyrskuet i Aulum ligger den 14 august, forventer bestyrelsen bag dyrskuet at kunne gennemføre. De nuværende udmeldte vilkår for større arrangementer er nemlig, at de lempes fra 1. august, hvilket gør det muligt at afholde dyrskuet.
- Jeg har virkelig ondt af dem, der er blevet nødt til at aflyse. Som tingene ser ud lige nu, vurderer vi at vi godt kan afvikle dyrskuet, specielt da restriktionerne ser ud til at blive lempet fra 1. august, udtaler Erik Sørensen, formand for Aulum Dyrskue.
Dyrskuet i Aulum vil som tidligere år indeholde udstilling af kvæg, heste, får, geder, kaniner og børnedyrskue. I 2019 startede de desuden med udstilling af æsler, hvilket igen i år vil blive gennemført. Udover dyrene vil gæster på pladsen også kunne opleve spændende stande fra lokale firmaer, foreninger og kræmmere.
Det forventes desuden at også traktortræk samt træf for veteranbiler og motorcykler kan gennemføres torsdag og fredag før dyrskuet.