Efter sidste uges frostgrader glæder kartoffelavler Jørgen Nederby sig over at være i gang med lægningen af de 220 hektar kartofler. Han forventer at være færdig 1. maj.
Natten til torsdag i sidste uge blev Jørgen Nederby, Tuesbøl Kartofler ved Brørup, færdig med at så vårbyg, og siden har arbejdet bestået i strengelægning næsten i døgndrift.
- Vi vil meget gerne undgå at køre om natten, men siden torsdag (i sidste uge, red.) har vi været to mand på strengelægningen og har kørt fra cirka klokken fem om morgenen og frem til midnat.
Årsagen til d
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
29. september 2026
9 min · I går
Bankernes ESG-spørgsmål, strid om byggestop for grise, tilskud til miljøteknologi og ny viden om udsætning af Holstein-køer.