Tænketank-direktør: Der kan komme små demonstrationer i Danmark
Marie-Louise Boisen Lendal, der er direktør i Tænketanken Frej, tror, at der kan komme landbrugsdemonstrationer i Danmark i kølvandet på rapporten fra Svarer-udvalget.
Der er tegn på, at dansk landbrug er begyndt at blive endnu mere presset, end erhvervet var i forvejen. Sådan skriver flere medier på baggrund af de reaktioner, der er kommet efter offentliggørelsen af Svarer-rapporten tidligere på ugen.
Og det kan ende med traktordemonstrationer i Danmark. I hvert fald, hvis man spørger direktør i Tænketanken Frej, Marie-Louise Boisen Lendal:
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · I går
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
En CO2-afgift på landbruget bør følges op af en afgift ude i køledisken, lyder det fra Marie-Louise Boisen Lendal, direktør i tænketanken Frej. Arkivfoto: Daniel Barber