Svineproduktion i skyskraber skal sikre bæredygtig udvikling
Hong Kong har afsat en hektar jord til udvikling af landets første fleretagers, moderne og miljøvenlige svinefarm, der skal fungere som forbillede for fremtidens bæredygtige husdyrproduktion.

I Kina er der allerede bygget adskillige højhuse til produktion af svin. Som et led i en bæredygtig strategi er turen nu kommet til Hong Kong. Billedet er fra Kina. Arkivfoto
Hong Kongs regering har afsat et område på cirka én hektar til landets første højhus med svineproduktion.
Baggrunden for regeringens beslutning er et mål om at øge den grønne omstilling af husdyrproduktionen, som blandt andet skal ske via en modernisering og effektivisering af landbruget.
For at opnå den ønskede bæredygtige produktion ønsker Hong Hongs regering fremme lukkede og automatiserede systemer, der både sparer plads og skåner miljøet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her