Advarer imod hurtig gevinst i foderhandlen: - Du risikerer, at dine kreditorer vælger at lukke bedriften
Som husdyrproducent kan det være nemt at falde for fristelsen til at sælge sit korn dyrt i foderhandelen. Det kan imidlertid være særdeles risikabelt lige nu, hvor kornpriserne er høje og svinenoteringen er lav, vurderer rådgiver.

Som husdyrproducent kan det være nemt at falde for fristelsen til at sælge sit korn dyrt i foderhandelen. Det kan imidlertid være særdeles risikabelt lige nu, vurderer strategi- og svinerådgiver Anders Christensen, SvineXperten. Arkivfoto
Det er ikke nødvendigvis positivt, hvis man som svineproducent forhandler sig frem til en god pris for årets kornhøst, når man sælger den i en foderhandel.
Tværtimod tager man en stor risiko, hvis foderet bliver tilsvarende dyrt at købe ind i de kommende måneder, lyder advarslen fra svine- og strategirådgiver i SvineXperten, Anders Christensen.
I værste fald kan en sådan foderhandel koste bedriften, understreger rådgiveren, og uddyber:
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her