Fortsat uenighed om finansiering af vask af svinetransporter
Producentforening mener, at L&F Svin taber enighed om finansiering af grænsevask på gulvet. Meldingen undrer modparten.

I svinebranchen er man enige om, at sikkerhedsvask af svinetransportbiler er et nødvendigt og fælles anliggende. Men finansieringen er man ikke enige om en model for. Arkivfoto
I svinebranchen er man enige om, at sikkerhedsvask af svinetransportbiler er et fælles anliggende. Men når det kommer til betalingen, hører enigheden op.
Tidligere på året var der ellers tegn til, at man kunne enes om finansieringen, og der blev lavet en midlertidig aftale mellem Landbrug & Fødevarer Svineproduktion (L&F Svin) og Landsforeningen af Danske Svineproducenter om betalingsmodellen for vask af biler ved grænsen.
Aftalen i
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her