Som så mange andre traf Agri Nords ledelse torsdag den beslutning at sende alle medarbejdere hjem for at arbejde hjemmefra. Samtidig blev alle fysiske møder aflyst.
Det var dog en svær beslutning, idet mange kunder er i fuld gang med at få lavet markplaner, og der er højsæson for regnskaber, lyder det fra adm. direktør Kim Koch. Men de digitale muligheder og løsninger, der findes i dag, er en afgørende faktor for, at Agri Nord turde tage den svære beslutning, lyder det.
Og det har vist sig, at de digitale løsninger fungerer rigtig godt. Der bliver holdt kundemøder via løsninger som Skype og Microsoft Teams, hvor konsulent og kunde blandt andet kan se hinanden, hinandens skærme, dele dokumenter og mange andre funktioner.
- Vores medarbejdere har klaret udfordringen meget flot og har i det hele taget en positiv tilgang til alle de nye digitale løsninger, siger Kim Koch.
Agri Nords planteavlsafdeling har været alene på markbesøg i år. Efterfølgende er udfordringer i marken og aftaler om indsatser for den kommende vækstsæson er aftalt pr. telefon.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
20. oktober 2026
9 min · I går
Markagers DN-rolle skaber debat, Søren Gade forlader Folketinget, og et hvedeforsøg på Stevns sigter mod 20 ton pr. hektar.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.