Har leveret højtryksrensere i dansk kvalitet gennem fem årtier
Kent Højtryk A/S er en dansk producent af højtryksrensere samt kloakspulere til blandt andet landbruget. Senest er en egenudviklet og miljøvenlig ukrudtsbekæmper kommet til. I år fejrer virksomheden sit 50 års jubilæum.

Anders Winther Larsen, der er direktør og ejer af Kent Højtryk A/S, (tv), sammen med Ole Jørgensen, driftsleder og som har været med i virksomheden i 48 af de 50 år – begge hér foran den spritnye fabrik i Glejbjerg, der er taget i brug i år. Foto: John Ankersen
Hos mange professionelle fagfolk indenfor højtryksrensning er det en højtryksrenser fra Kent Højtryk A/S i Glejbjerg, som man finder som vigtigste arbejdsredskab.
Denne sommer er det præcist 50 år siden, at den første Kent-højtryksrenser stod klar til levering fra den daværende fabrik, der var indrettet på den dengang nedlagte Vejrup Møbelfabrik.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her