I et forskningsprojekt fra Leibniz Institute for Farm Animal Biology har en gruppe forskere undersøgt, om man kan træne køer til at gå på specialdesignede latriner i et forsøg på at reducere ammoniakudledning fra landbruget.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · I går
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
De tyske forskere har publiceret forskningsresultater, der viser, at man med effektivitet kan reducere ammoniakudledning ved at træne køer til at gå på særligt anrettede latriner. Fotos: Leibniz Institute for Farm Animal Biology
For at træne kalvene i forsøget blev der blandt andet brugt belønning i form af godbidder til dyrene.