Kommune giver dispensation til pyrolyseanlæg trods lokale protester
Et nyt mindre pyrolyseanlæg ved kraftvarmeværket i Lem har fået kommunal dispensation trods bekymringer fra naboer. Anlægget skal sikre stabil varmeforsyning ved at omdanne træflis og halm til biokul og varme.
Skive Kommunes Udvalg for Teknik og Miljø har godkendt en dispensation fra den gældende lokalplan, som gør det muligt at opføre et mindre pyrolyseanlæg ved kraftvarmeværket i Lem.
Formålet med anlægget er at skabe en grøn og stabil varmekilde til det eksisterende halmfyrede værk, især i år med dårlig høst, hvor halm kan være svært at skaffe.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · I dag
Kvælstofkrav, slam på markerne og mangel på praktikanter præger grisebranchen. Organisationer vil tættere sammen, og årets elev bliver hyldet.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Formålet med anlægget er at skabe en grøn og stabil varmekilde til det eksisterende halmfyrede værk, især i år med dårlig høst, hvor halm kan være svært at skaffe. Arkivfoto