Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Landets kommuner får en ny mulighed for at søge om multifunktionel jordfordeling, skriver Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri i en pressemeddelelse.
Multifunktionel jordfordeling er, når landbrugsjord forvandles til skov, vådområde, byttes med andre landmænd for en mere effektiv landbrugsdrift eller noget helt fjerde.
Ordningen for multifunktionel jordfordeling får nemlig tilført 20 millioner kroner ekstra i 2022, så kommuner og andre myndigheder kan få hjælp til at få ca. 4.000 hektar landbrugsjord til at skifte hænder.
Forventningen er, at de ekstra 20 millioner kroner vil kunne give jordfordeling til fem-seks nye projekter.
Det er forligskredsen bag landbrugsaftalen, som har besluttet at tilføre ordningen 20 millioner kroner ekstra, så endnu flere natur- og klimaprojekter kan blive realiseret. Det bliver muligt at søge om multifunktionel jordfordeling fra den 15. marts og igen den 15. september 2022.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · I dag
Kvælstofkrav, slam på markerne og mangel på praktikanter præger grisebranchen. Organisationer vil tættere sammen, og årets elev bliver hyldet.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.