Rapsprisen i vildt comeback
Udbruddet af Coronavirus har påvirket alle børsmarkeder. Afgrødebørserne er heller ikke gået ramt forbi. Her har blandt andet rapsprisen på MATIF oplevet nogle voldsomme udsving de seneste dage.

Ugegraf: MATIF Rapsfrø i Euro pr. ton Prisen for rapsfrø kommer stærkt tilbage i denne uge og laver en decideret nøglevending fra ned til op..
Rapsprisen på MATIF-børsen i Paris oplevede en flot opblomstring i løbet af 2019. Året 2020 begyndte også prisstærkt for rapsprisen, der i årets første uge stort set var oppe og tangere gamle pristoppe fra 2017 i området omkring 425 euro pr. ton. Men udefrakommende faktorer fik stoppet prisfesten for europæisk rapsfrø for en kort stund. Et stort drop i prisen for blandt andet malaysisk palmeolie og et fald i prisen for mineral
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her