Planer om 1.000 hektar folkeskov møder modstand: Landbrugsjorden er for dyr
Coop har netop købt et areal på 67 hektar ved Varde for at plante en såkaldt folkeskov. Målet er at plante i alt 1.000 hektar folkeskov i Danmark, men det besværliggøres af høje jordpriser, lyder det fra klimachef i Coop ifølge JydskeVestkysten.
Op til 67 hektar med fortrinsvis juletræer syd for Tistrup ved Varde kommer til næste år til at vige pladsen for små, nyplantede træer.
Dagligvaregiganten Coop har nemlig ifølge JydskeVestkysten købt arealet for ti millioner kroner og vil nu plante såkaldt folkeskov på arealet i samarbejde med Hedeselskabet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · I går
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Coops mål er at plante i alt 1.000 hektar folkeskov i Danmark, men det besværliggøres af høje jordpriser, lyder det fra klimachef i Coop ifølge JydskeVestkysten. Arkivfoto: Morten Ipsen