Lige startet i brødhvede, men nu regner det igen: - Vi frygter at faldtallet går ned i det våde vejr
Karl Hansen har ret store forventninger til sin brødhvede. - Den foreløbig høstede hvede er nemlig af god kvalitet med en rumvægt på 80,6 kg/hl, et proteinindhold på 11,9-12,4 procent og et gennemsnitsudbytte på 9,0 t/ha, siger landmanden. Men bygevejret er begyndt at bekymre ham.

Tirsdag i denne uge høstede Karl Hansen de første fem hektar brødhvede. Siden har byger og regn forhindret ham i at fortsætte. Fotos: Privat
Det er flere dage siden, Karl Hansen på det vestlige Lolland begyndte at høste sine 30 hektar brødhvede af sorten Enis.
- Men her fredag har vi fortsat kun nået at få høstet 5 hektar hvede med 15 procent vand, da det har været regn og bygevejr hele ugen. Det begynder at bekymre os noget, fortæller han.
- Den foreløbig høstede hvede er nemlig af god kvalitet med en rumvægt på 80,6 kg/hl, et proteinindhold på 11,9-12,4 procent og et gennemsnitsudbytte på 9,0 t/ha.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her