EU's jord har det skidt: Nyt netværk vil være redningen
Et nyt europæisk netværk, Soil Network Europe, er netop blevet lanceret for at styrke samarbejdet om sunde jorde i EU.

Europa-Kommissionen vurderer, at mellem 60 og 70 procent af jordene i EU er i usund tilstand og fortsat forværres. Foto: Colourbox
Europa-Kommissionen vurderer, at mellem 60 og 70 procent af jordene i EU er i usund tilstand og fortsat forværres.
Nu skal det nye netværk EJP Soil Europe samle forskere, virksomheder, NGO’er, politikere og landmænd. Det hele skal drives af DCA – Nationalt Center for Fødevarer og Jordbrug ved Aarhus Universitet, lyder det på DCA’s hjemmeside.
For fem år siden blev forskningsprogrammet EJP Soil igangsat for at fremme forskning og samarbejde om jordens sundhed. Programmet sluttede dog i januar 2025.
Men for at bevare det vidensgrundlag og de netværk, der blev skabt i EJP Soil, samt for at udvide interessentkredsen, blev Soil Network Europe etableret. Målet er at sikre, at jordens sundhed forbliver højt på den politiske dagsorden.
Udfordring med usunde jorde
– Det er afgørende, at vi står sammen om at tackle de store udfordringer, som usunde jorde i EU udgør. Soil Network Europe giver os en unik mulighed for at samle viden, ressourcer og engagement på tværs af aktører, så vi kan sikre en bæredygtig fremtid for både vores jorde og økosystemer, siger Jesper Emborg, kommunikationschef i DCA og arbejdspakkeleder for kommunikation i EJP Soil.
Ifølge DCA har EJP Soil spillet en vigtig rolle i at fremme forståelsen af jordens betydning for klima, landbrug og økosystemer. Netværket skal nu videreføre dette arbejde og tilbyde en platform, hvor forskere, beslutningstagere og praktikere kan samarbejde om bæredygtig jordforvaltning.
– Det er kun gennem samarbejde og vidensdeling, at vi kan finde de løsninger, der er nødvendige for at fremtidssikre vores landbrug og økosystemer i en tid med store udfordringer, fortæller Jesper Emborg.
Soil Network Europe henvender sig især til landbrugsrådgivere, virksomheder i landbrugs- og jordbrugssektoren, embedsmænd, politiske beslutningstagere, landmænd, NGO’er og forskere.