Enormt nyt landbrugsprojekt: Egypten vil brødføde befolkning med kæmpe kunstig flod
Den egyptiske regering har flere gigantiske projekter på vej. Ud over en helt ny flod skabt af det rigelige grundvand, har landet lige fået ny hovedstad langt mod øst.
Egypten er i dag verdens største importør af korn fra verdensmarkedet, selv om landet er 23 gange større end Danmark.
Landet har generelt et stort underskud på deres selvforsyning med fødevarer til en befolkning, som om få år forventes at nå op på 150 millioner.
Baggrunden er ikke mindst, at kun 5 procent af landet kan dyrkes – nemlig en smal, frugtbar stribe på cirka 10 kilometers bredde ned langs Nilen samt i Nilens delta i nord.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
95 procent af Egyptens areal er ørken enkelte steder afbrudt af mindre oaser, som her - en dagsrejse i bil vest for Cairo - hvor Effektivt Landbrug besøger den store Juhayna-malkekvægfarm. Fotos Jørgen P. Jensen
I dag er næsten kun landbrugsarealer i en godt 10 kilometer bred stribe nord-syd langs Nilen og i deltaet helt mod nord. Nu er der projekteret en Nil nr. 2 langt ude vest for den nuværende Nil.
En stor del af foderet til de tusindvis af malkekøer og opdræt skal køres den lange vej ud til Juhayna-farmen og dagligt skal al produceret mælk køres tilbage til det store mejeri i Cairo.
Meget af dette foder på Juhayna-farmen langt ude i ørkenen har været på en lang rejse frem til foderbordet her.