Forkerte politiske aftaler kan afgøre landbrugets skæbne
Politikerne er gået i gang med at mindske den danske landbrugsproduktion til fordel for produktion andre steder i verden med et langt større klimaaftryk, skriver Ulrik Lunden, der er medlem af Agerskovgruppen.

Ulrik Lunden, medlem af Agerskovgruppen
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Af Ulrik Lunden, medlem, Agerskovgruppen
Selvfølgelig skal dansk landbrug være et foregangsland - selvfølgelig skal vi til stadighed arbejde for nye mål. Det er jo lige nøjagtig det, der har skabt det meget klimaeffektive landbrug, som vi har i dag.
Vi har selvfølgelig ikke gjort det alene for klimaets skyld. Vi har gjort det, fordi klima- og ressourceeffektiv landbrugsproduktion simpelthen er en forudsætning for, at vores produktion er økonomisk bæredygtig.
Men at basere klimatiltag, som på ingen måde har hold i fagligheden, er at gå for vidt. Og samtidig lade en intetanende befolkning forstå, at vi gavner klimaet ved blandt andet at sætte vores jord under vand – tage jord, som opsamler cirka 15 ton CO2, ud af drift (braklægning) – ja så er dansk landbrug kommet i en situation, hvor politikerne på et stærkt ufagligt grundlag tror, at man kan redde klimaet ved at regulere dansk landbrug ihjel.
Kan ikke styres
Kom nu ud af »feel good-børnehaven« - ud i virkeligheden - kig op mod himlen og forhold jer til en virkelighed uden en osteklokke. Kære politikere, I tror, at I er i gang med at gavne klimaet. I tror, at i qua diverse øko-støtteordninger kan styre jordens spisevaner. Det kan man ikke.
Det, I gør, er at reducere verdens mest ressource- og klimaeffektive landbrugsproduktion på et ufagligt grundlag for at øge produktionen andre steder i verden med et langt større klimaaftryk.
Dette er et debatindlæg, som vi har valgt at offentliggøre på vores hjemmeside og/eller i et eller flere af vores printmedier. Indlægget er udelukkende et udtryk for skribentens egne holdninger.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.





































