Japanske KATO, der er producent af entreprenørmaskiner, har købt IHI.
KATO, der producerer gravemaskiner i 8,5 – 46 tons klassen, kan med opkøbet af IHI nu tilføje maskiner i 0,9 – 8,5 tons klassen til deres produktsortiment. Kato producerer udover gravemaskiner også mobilkraner, boremaskiner og mobile fejemaskiner.
De tidligere IHI maskiner der førhen havde den karakteristisk grønne farve, vil i fremtiden blive produceret i KATO´s traditionelle gule farve der kendes fra deres andre industrimaskiner.
Fra 2018 vil alle maskiner fra KATO-IHI leveres i den nye gule version.
Det er Brdr. Holst Sørensen, som er importør i Danmark, og virksomheden har allerede leveret de første KATO-IHI i den nye gule farve.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · I dag
Kvælstofkrav, slam på markerne og mangel på praktikanter præger grisebranchen. Organisationer vil tættere sammen, og årets elev bliver hyldet.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.