Økologer har grønne ønsker til ny minister
Økologisk Landsforening hilser Jakob Ellemann-Jensen velkommen som ny miljø- og fødevareminister og afleverer ønsker til hvilke sager, der bør stå øverst på ministerens to-do liste.

Formand for Økologisk Landsforening, Per Kølster, håber på, at den nyudnævnte miljø- og fødevareminister, Jakob Ellemann-Jensen, vil opprioritere midler til økologisk forskning. Arkivfoto.
- Vi takker afgående minister Esben Lunde Larsen for et godt samarbejde, der har gavnet økologi, og vi håber, at det gode samarbejde kan fortsætte med den nye minister. Vi håber også, at Esben Lundes øje for vigtigheden af dagligdagen hos landmænd - også de økologiske landmænd - fastholdes hos den nye minister. Forenklinger i bureaukrati og regulering er noget af det, der gør, at alle landmænd kan fokusere på udvikling, og man skal huske økologers anderledes landbrug, når man laver regulering, siger Per Kølster.
Per Kølster peger på, at mens den nuværende regering har sikret midler til omlægning af nye arealer til økologi, så er ressourcer til forskning, uddannelse, faglig udvikling i økologisk landbrug og udvikling af nye markeder for økologi halveret de senere år.
Foreningen ser især den kommende reform af EU's landbrugspolitik og regeringens udspil efter sommerferien, der sætter retning for klimaindsatsen i landbruget, som to af de helt centrale opgaver, hvor den nye minister kan gøre en forskel for grøn omstilling og mere økologi.
de danske landmænd kunne drage nytte af, og det vil øge den offentlige opbakning til EU's politik, når det giver afkast for samfundet.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.





































