Ø-Vet sætter fokus på sodødelighed

- Lige såvel som vi har haft fokus på reduktion af pattegrisdødeligheden med vores projekt »Max 10%«, skal vi nu for alvor have gang i vores Max 5%-projekt omhandlende sodødelighed, lyder det i det seneste nyhedsbrev fra Ø-Vet.

Her påpeger dyrlægerne, at der er en stor gevinst at hente på produktiviteten og økonomien, hvis dødeligheden reduceres, for ikke også at nævne den etiske gevinst og den øgede arbejdsglæde.

- En reduktion af sodødeligheden til fem procent kan måske virke uoverskuelig i nogle besætninger, men med en indledende undersøgelse af årsagssammenhænge, en grundig indsats samt tid og realistiske delmål kan man komme langt, påpeger dyrlægerne.

 

 

Zink hæmmer tilvæksten

Nye resultater fra Århus Universitet viser, at høje doser af zink hæmmer tilvæksten. Udelukkende set i forhold til tilvæksten er det optimale zinkniveau 1400 ppm. Det meddeler Ø-Vet i deres seneste nyhedsbrev.

- For at man kan opnå den gode tilvækst ved 1400 ppm, kræver det dog, at man kan styre diarréforekomsten, idet diarréudbrud selvsagt forringer tilvæksten, påpeger dyrlægerne videre i meddelelsen.

Den gode tarmsundhed kan som bekendt fremmes af mange forskellige management- og fodringsmæssige tiltag. Derudover kan vaccination mod coli-relateret fravænningsdiarre også være aktuelt.

Dyrlægerne minder i øvrigt om, at man ikke må ændre dosis af zink uden at snakke med dyrlægen først. For ligesom med enhver anden medicinanvisning, skal den anvendte dosis af zink stemme med det, som dyrlægen har anvist.

 

 

Spar på foderomkostningen og hold fast i effektiviteten

- Det ikke er noget nyt, at de danske søer får mange levendefødte grise, og efter en periode med høje afregningspriser er der forventeligt også mange faringer. Det sætter pres på farestalden, ofte med en større spredning og lavere fravænningsvægt til følge.

Sådan lyder det fra Morten Sloth Pedersen, der er salgskonsulent hos Nutrimin.

I det seneste nyhedsbrev fra Nutrimin påpeger han, at nøglen til at fastholde effektiviteten og samtidigt spare på foderomkostningerne ligger i ikke at fodre den største halvdel af grisene med foder, der tilgodeser de mindste.

- På et ny-fravænnet ugehold med en spredning i vægten på de enkelte grise fra 3,5 kg til 7,5 kg vil der være spredning i behov. Lav derfor et koncentrat-baseret startfoder, der passer til dine råvarer, og samtidig matcher gennemsnittet af de største to tredjedele af grisene. Den mindste tredjedel af grisene har typisk yderligere behov for noget mere laktose, syre og letfordøjelige råvarer, lyder hans anbefaling.

Han nævner i den forbindelse tillægsprodukterne Nutrimin Weaners Pack og Nutrimin Power Pack, der tilfører startfoderet noget ekstra, og løser opgaven med de små grise. Såvel Weaners Pack som Power Pack tilsættes fravænningsblandingen med 10 procent og byttes ud med hvede.

- Ofte fodres grisene for lang tid på startfoderet, da man tilgodeser de 10-15 procent grise, der er for små. Da vi med Weaners Pack eller Power Pack har taget særlig hånd om de små grise, kan vi nu lave en tidligere introduktion af sojaskrå til størstedelen af grisene. Her er der mange penge at hente, lyder det blandt andet fra Morten Sloth Pedersen.

 

Zinkfri fravænningSvin