Tillad notifikationer for at modtage de mest relevante nyheder og opdateringer fra Effektivt Landbrug.
Ubegrænset adgang til alle artikler online
Den grønne trepart er blevet enige om at pålægge en CO2-afgift på dansk landbrug. Derudover er der lagt op til en stor omlægning af det danske areal. Men hvad betyder det for landmændene?
Læs med og bliv inspireret af, hvordan man driver landbrug i alle verdenshjørner - fra Saudi-Arabien til USA, fra kvæg til kameler: Du kan læse om det her.
En samlet dansk svinebranche er gået sammen om en national plan for at reducere forekomsten af PRRS blandt danske grise. Men hvad er det egentlig, og er det muligt helt at udrydde den smitsomme sygdom?
Bluetongue er konstateret i en række fåre- og kvægbesætninger i Danmark. Her kan du holde dig opdateret om dyresygdommen.
45-års jubilæum
SEGES Innovation udnævner Carsten Fabricius som ny afdelingschef for Planter & Miljø
SEGES Innovation styrker sin digitale forretning med stærk profil fra Arla og Vestas
Ny hos Spiras
Agillix byder velkommen til Peter Lindholt Nielsen, der tiltræder som revisorassistent