I de seneste par uger er omkring 5.000 mink blevet sluppet fri ved to aktioner på sydvestjyske minkfarme.

Aktionerne falder ikke i god jord hos biolog i Naturstyrelsen Hans Erik Svart.

- Det er brandærgerligt. For det første har de fritsatte mink meget dårlige chancer for at overleve i det fri. De er født i fangenskab og har aldrig været vant til at skulle skaffe føde selv. De er forvirrede og i chok, og i virkeligheden ser man dem ofte forsøge at komme tilbage til deres bure, siger han på Naturstyrelsens hjemmeside og fortsætter:

- Endnu flere vil blive kørt over på nærtliggende veje eller dræbt af ræve, hunde eller store rovfugle. Så den noget romantiske forestilling om, at man gør minkene en tjeneste, giver jeg ikke meget for.

Gør stor skade i naturen

Han peger samtidig på, at de enkelte mink, der overlever, kan gøre stor skade på naturen. Minken er nemlig parat til at tømme en fuglerede for æg eller unger – og til at jage eksempelvis fisk, frøer og firben.

- Så det er en rigtig dårlig idé, at et rovdyr som minken bliver sluppet ud i den fri natur.

Mink i naturen er en såkaldt invasiv art og må jages året rundt uden tilladelse.  

Ifølge Naturstyrelsen skyder jægere op mod 6.000 mink årligt. Dyrene er for størstedelens vedkommende efterkommere af mink, der undslap minkfarme for år tilbage.