Ubegrænset adgang til alle artikler online
En samlet dansk svinebranche er gået sammen om en national plan for at reducere forekomsten af PRRS blandt danske grise. Men hvad er det egentlig, og er det muligt helt at udrydde den smitsomme sygdom?
Mikkel Smedegaard er taget til Uganda for at hjælpe til på en stor farm som praktikant. Her kan du følge med i den unge landmands oplevelser på rejsen.
Jørgen P. Jensen er Effektivt Landbrugs global-reporter, og i denne artikelserie er han draget til Australien for at udforske nogle af verdens største landbrug.
Det kan tage flere år at gennemføre et succesfuldt generationsskifte. For nogle foregår ejerskiftet inden for familien, men for de fleste skal der nye kræfter ind udefra for at føre virksomheden videre.
Hornsyld Købmandsgaard har pr. 1/11-2025 ansat Michael G. Jacobsen som produktkonsulent på kvæg
Nyansat
Ny miljø- og naturrådgiver
Ny afdelingsleder i VKST Byg