Kontorchef undskylder ordlyd i minkbrev
Kontorchef i Fødevarestyrelsen, Camilla Brasch Andersen, undskylder for formuleringer, som hun var med til at forfatte i det første brev, hvor minkavlerne fik at vide, at alle mink i Danmark skulle aflives.
Selv om der ikke var hjemmel i lovgivningen til at kræve det, blev ordet »skal« om aflivningerne brugt 31 gange i brevet.
- Vi tænker det som en praktisk information. Jeg kan godt se, at det er uheldigt, og vi ændrede også formuleringerne senere. Men det kunne jeg ikke se på det tidspunkt, sagde hun i går under en afhøring i Minkkommissionen.
Brevet er blandt mange blevet tolket som en direkte ordre til alle minkavlere om at gå i gang med at aflive deres mink.
Samtidig er det nu kommet frem, at statsminister Mette Frederiksen har fordret bedre forberedelsestid til at læse dokumenter for ministre men senere ikke afholdte en læsepause under det afgørende møde, hvor det blev besluttet at aflive alle mink i Danmark.
Side
2-3

Foto: Coourbox