Sukkerkæmpe skruer op for cirkulær tænkning i ny grøn satsning
Sukkerproducenten Nordic Sugar vil i samspil med to andre virksomheder og lokale aktører opføre et nyt testanlæg, Baltic Plant Solution, til behandling af restprodukter fra fødevareproduktionen i det, man kalder »et nyt erhvervseventyr i milliardklassen«.

Det er blandt andet roetoppen, der skal ind i fødevarekæden og ikke ende som spildprodukt eller blot bruges til foder gennem Baltic Plant Solution. Foto: Piqsels
Råvarer med restprodukter, der får nyt liv, er hele tankegangen i, hvad der populært er kendt som »upcycling«
Eksempelvis kan roetoppe blive til proteiner i nye fødevarer, opsamling af næringsstoffer gennem muslingeproduktion kan blive til essentielle fedtsyrer i nye »superfood-produkter« (fødevarer særligt rige på blandt andet vitaminer og mineraler, red.), og halm fra allerede høstet frøgræs kan blive til tekstil.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her