Landbrug & Fødevarer vil have fødevareforsyning ind i nationalt beredskab
Efter nye internationale analyser om sårbare forsyningskæder opfordrer Landbrug & Fødevarer til, at hele fødevarekæden forankres tydeligere i den nationale beredskabsstruktur.

- Vi skal samtidig forberede os på, at fødevareforsyningen kan blive mål for pres i en krisesituation. Derfor er det naturligt, at sektoren tænkes ind i de operative beredskabsfora, når fødevareproduktion og distribution er berørt, siger administrerende direktør i Landbrug & Fødevarer, Morten Boje Hviid. Foto: Landbrug & Fødevarer
Ifølge FN's Fødevareprogram, WFP er over 300 millioner mennesker globalt i risiko for akut fødevaremangel, og antallet er steget de seneste år.
Fredag begyndte sikkerhedskonferencen i München. I årets sikkerhedsrapport, Munich Security Report 2026, peges der på, at globale forsyningskæder og økonomiske afhængigheder i stigende grad kan udnyttes strategisk i geopolitiske konflikter.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her







































